Kurs: Klass- och blåsorkester från början i gruppen Inspiration & undervisning / För läraren hos musikskolan.se (Kurs10)
Kurs: Klass- och blåsorkester från början

Kurs: Klass- och blåsorkester från början

musikskolan.se
2500 kr
 
Köp

Produktinformation

Klassorkester och blåsorkester från början

Kurs för dig som vill ha inspiration att komma igång med klassorkester eller nybörjargrupper.  Du får handfasta tips, varvat med eget spel.

Det kan också vara ett bra sätt att nå en del av grundskolans mål avseende instrumentalspel och notläsning är att arbeta med klassorkester. Eleverna får kännedom om de vanligaste blåsinstrumenten och kompinstrumenten, deras nyfikenhet väcks och undervisningen gör att alla elever nås, inte bara de som har stöd hemifrån.

Här får du under en dag lära känna Startklart som kan användas i många olika sammanhang.

Kursen vänder sig till såväl lärare i kulturskolan som lärare som undervisar i musik i grundskolan eller lärare och ledare som håller i nybörjareensembler. 

Under kursen spelar deltagarna igenom Startklart 1 och Startklart 2 och får tips om hur materialet kan användas i olika sammanhang.
Kursledare är författaren till materialet; Jan Utbult.

Vill du veta mer? Kontakta oss på telefon 031-96 32 00 eller mejla till kontakt@musikskolan.se

Översikt

Artnr: Kurs10
Kurs för dig som vill ha inspiration att komma igång med klassorkester eller nybörjargrupper. Handfast tips, varvat med eget spel.

Leverans och frakt

Lagersaldo:
0
Leveranstid:
Frakt:

Låtlista

Se fler varor

Startklart 1 Trumpet
Startklart 1 är ett nybörjarmaterial för klassorkester eller blåsorkester inom...
175 kr
Köp
Flyga och falla
10 sånger om bin och deras liv, för barn, unga och vuxna. Melodi, text och ackord.
147 kr
Köp
Mitt första pianoäventyr
Pianobok för den yngre nybörjaren, med mycket spel på gehör parallellt med int...
326 kr
Köp
Spela elgitarr från början med cd, dvd och på Spotify
Lär dig spela elgitarr från början! Boken innehåller 35 låtar i olik...
310 kr
Köp